Klassiku rattalaagritest: valik, paigaldamine, ...

Kõige klassikalisemad Saabid
Vasta
Ryhkija
Saabiklubi liige
Postitusi: 1231
Liitunud: N Veebr 03, 2005 7:29
Asukoht:
Auto:

#1

E Apr 21, 2008 16:01

Kuna see teema on üldisem ega anna vastuseid kõikidele klassiku rattalaagrite vahetamisega seotud küsimustele, siis püüaks siia kokku koguda kõik selle mudelipere rattalaagritega seotud küsimused. Mul on neid juba endalgi mõned kogunud, millele tänini ühest vastus ei ole.

Esiteks, kes toodavad ja millise kvaliteediga?
Uurides esirattalaagrite pakkumisi leidsin juba ainuüksi autoosad.ee lehelt
oma 88.a klassikule neli erinevat rattalaagritootjat (või on mõni neist hoopis vahendaja?), tootja järel ka laagrikomplekti hind:
Technostart Co 371.- kr
Powerdriveco.com 378.- kr
FAG (Schaeffler group) 482.- kr
SKF 564.- kr

Juba nende vahel valimine on minu jaoks paras peavalu, aga kindlasti on neid tootjaid veelgi - ehk keegi jagab oma kogemusi - teadmisi, mida ikkagi eelistada.

Teine küsimuste ring on laagrite vahetamine - kas on mingeid olulisi vahesid varasemate kuni 1987 klassikute ja hilisemate ehk 1987-1993 MA klassikute laagrite vahetamisel. Ehk siis tegevusjärjekord, vajalikud töövahendid, spetsiifilised nõksud ja väändemomemendid, mida peaks enne selle protseduuri kallale asumist teadma. (tsiteerides Trionicut: Classicul erinevad momendid eri aastatel) Millised on foorumirahva senised kogemused just selle mudelipere rattalaagrite vahetamisel? Kas rattalaagri vahetusega on kaval ühendada ka muude selle piirkonna oluliste sõlmede (eelkõige pidurisadul ja -ketas) vahetamine - ja kuidas otsustada, kas vahetus on hetkel vajalik ja/või mõistlik.

Kolmandaks, kuidas ikkagi aru saada, millal vajab üks või teine rattalaager vahetust? Kas peale undamise on veel mingeid märke, mis osutavad just kindla ratta laagri vahetuse vajalikkusele?

Ma usun, et inglise keelt vabalt valdavaile foorumlastele tuleb esimesena pähe soovitus kasutada vastaid netilehti, kus kõik see juba kirjas, kuid minu arusaam sellest keelest on jätkuvalt nii piiratud, et ei oska alati selles keeles mõistlikku otsisõnade kombinatsiioni kokku panna ega vähegi keerulisemast tekstist ilma sõnaraamatuta õigesti aru saada.
Pealegi on hea, kui kusagil on järjest need tarkused ka maakeeli üles tähendatud, siis hea vaadata, kui tarvidus tekib.
Ega nii pole kunagi olnd, et kuidagi ei saa, kuidagi ikka SAAB! :P
KT100
Saabiklubi liige
Postitusi: 1075
Liitunud: E Mär 06, 2006 18:29
Asukoht:
Auto: T16 Aero

#2

E Apr 21, 2008 16:23

www.moduator.ee sain mullu 240.- eest laagri (ainult laager, mutreid seibe polnud). Kõige keerulisel protsessi juures on ilmselt laagri splindi lahti leotamine, kuna see suht rooste läinud. Kui saad komplektis splindi kaasa, pole hullu, aga kui vaja vana tervena kätte saada, peab kannatust varuma.
Ise olen vahetanud alles siis, kui undama hakkab. Ehk annab läbiminekust märku soojenev velg? Lõtk ratast loksutades? Aga ma ei näe põhjust varem vahetamiseks, undavaga saab mõnda aega sõita, päris ära ratas ei kuku. :P Laagri kättesaamisel pesast võiks mingit hüdraulilist pressi kasutada, hõlbustab tööd, saab ka haamriga... ja uue laagri sissepressimisel sama teema. Haamri ja vana laagriga uue sisse pressimine võib selle topeltlaagri laiali lammutada.. endal juhtus nii, aga käib siiani :) (10000km sõitnud nüüdseks)
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14294
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#3

E Apr 21, 2008 16:27

Laagri väsimine ikka vast häälest tunda, vast soojaks läheb ka rohkem kui tavaliselt.

kuigi sa pead ketta ja sadula eemaldama, et laagrit vahetada, ei pea just kindlasti kohe neid vahetama kukkuma. Ketta vahetuse vajadusest saad aru ju sellest, kas ta sul vibra tekitab pidurdamisel või mitte. Teine asi on ketta paksus. Kui ikka juba alla alla miinimumi või sellele väga lähedal on, siis ei ole väga suur vaev see uus panna. Miinimuspaksus vist on kettale lausa sisse pressitud kuhugi?? Või mäletan ma miskit valesti?

Variant on muidugi ka klassiku pidurisadulad võssa visata ja tonnise omad panna..:D Upgrade missugune, pidurdavat pinda kolmandik rohkem..:D Samas peab seda siis juba mõlemal pool tegema..;) Nagu igasuguse piduritega seotud asjaga.
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
KT100
Saabiklubi liige
Postitusi: 1075
Liitunud: E Mär 06, 2006 18:29
Asukoht:
Auto: T16 Aero

#4

E Apr 21, 2008 16:34

huvitav, et -87 ja 87- jõudude vahet pole. Haynes manual pildil siis.

Lisatud failid
Ryhkija
Saabiklubi liige
Postitusi: 1231
Liitunud: N Veebr 03, 2005 7:29
Asukoht:
Auto:

#5

T Apr 22, 2008 18:02

Algselt postitas: KT100
www.moduator.ee sain mullu 240.- eest laagri (ainult laager, mutreid seibe polnud).

Kuidas Sa sealt tellisid? Helistasid või meilisid või käisid Võhmanõmmes kohapeal? Ja kui ruttu Sa soovitu - Timkeni laager, ma oletan - kätte said? Ja kas neilt laagrit ka koos paigaldustarvikutega ka tellida saab?
Aga ma ei näe põhjust varem vahetamiseks, undavaga saab mõnda aega sõita, päris ära ratas ei kuku. :P

Ei unda ainult, vaid vibreerib kah vastikult pärast ühte löökauku sattumist.
Seepärast tahangi võimalikult ruttu selle ringi vahetada.
Ega nii pole kunagi olnd, et kuidagi ei saa, kuidagi ikka SAAB! :P
miku
Saabiklubi liige
Postitusi: 567
Liitunud: T Apr 13, 2004 13:02
Asukoht: Tallinn
Auto:
Kontakt:

#6

T Apr 22, 2008 18:10

/muigab. Selle väändemomendi peale. See on umbes poole meetrise sabaga padrun ja härra Üllar pääskülast kahe jalaga peal hüppamas. Jäi pidama küll :)
saabu
Postitusi: 803
Liitunud: R Juul 21, 2006 9:43
Asukoht: Tallinn-Aruküla
Auto:
Kontakt:

#7

T Apr 22, 2008 18:29

Tavaliselt läheb velg mõlki ja hakkab vibreerima,laager vaevalt ilma undamata ja loksuta vibrat tekitab.
KT100
Saabiklubi liige
Postitusi: 1075
Liitunud: E Mär 06, 2006 18:29
Asukoht:
Auto: T16 Aero

#8

T Apr 22, 2008 19:30

Juhuslikult olin Põltsamaal, kus neil suur angaar olemas ja sain kohe laagri kätte ka. Pakuti ka muude lisadega laagrit, kuid see oli oluliselt kallim. Tallinnas peaks neil ka esindus olema.
Ryhkija
Saabiklubi liige
Postitusi: 1231
Liitunud: N Veebr 03, 2005 7:29
Asukoht:
Auto:

#9

N Apr 24, 2008 17:22

Algselt postitas: saabu
Tavaliselt läheb velg mõlki ja hakkab vibreerima,laager vaevalt ilma undamata ja loksuta vibrat tekitab.

Mõlkis veljest tulev vibra peaks tasakaalustuspingis selgelt arusaadav olema - aga seda sai juba kontrollitud - velg kenasti tasakaalus.

Teemasse tagasi: Kas kusagil on ka puust ja punaseks ehk tekst +pildid juhendit laagrivahetuse kohta?
Tööde järjekorra lühikirjelduse sain thesaabsite.com-i korduma kippuvatest küsimustest, aga sealt ei suutnud ma küll välja lugeda, milliseid tööriistu see tegevus vajab.

Laager kah olemas, Powerdrive oma (vt auto teemat)
Ega nii pole kunagi olnd, et kuidagi ei saa, kuidagi ikka SAAB! :P
Kasutaja avatar
ivomets
Vanasaabikala
Postitusi: 7617
Liitunud: N Apr 22, 2004 18:39
Asukoht: Suvepealinn
Auto: Saab 96 , Saaburu, Subaru

#10

N Apr 24, 2008 19:13

ma arvan, et pressi on vaja, ilma jääd jänni.
KUI AUTO ON KATGI TOO OMA AUTO IVOMETSA SOJA GARAZI 8-) 8-) 8-) Keevitan, värvin, keeran mutreid kinni ja lahti.
Ryhkija
Saabiklubi liige
Postitusi: 1231
Liitunud: N Veebr 03, 2005 7:29
Asukoht:
Auto:

#11

N Apr 24, 2008 22:47

Ivomets, seleta täpsemalt, mis pressi? Kas miskit tõmmitsa ja hüdraulilise pressi hübriidi?
Nagu alloleval pildil?

Lisatud failid
Ega nii pole kunagi olnd, et kuidagi ei saa, kuidagi ikka SAAB! :P
Ryhkija
Saabiklubi liige
Postitusi: 1231
Liitunud: N Veebr 03, 2005 7:29
Asukoht:
Auto:

#12

N Apr 24, 2008 23:01

Sihukese kohvri, nagu järgmisel pildil, omamine on ilmselt (eelkõige majanduslikult) mõttekas vaid igapäevaselt auto(veermiku)remondiga tegeleval ettevõttel või ka üksikspetsialistil, mitte aga minusugusel, kes lihtsalt tahab teada, kas iseseisvalt kah laagrivahetusega hakkama saab. :P

Lisatud failid
Ega nii pole kunagi olnd, et kuidagi ei saa, kuidagi ikka SAAB! :P
Kasutaja avatar
ivomets
Vanasaabikala
Postitusi: 7617
Liitunud: N Apr 22, 2004 18:39
Asukoht: Suvepealinn
Auto: Saab 96 , Saaburu, Subaru

#13

N Apr 24, 2008 23:06

vaata kurat, ma ei mäleta täpselt, kuidas ma neid vahetasin; eelmisel aastal 2 tk lausa. probleeme polnd aga vist käisin kylapeal laagreid pesast välja/ sisse surumas.

sellisesse kohvrisse saaks heal juhul landid panna, arvan, et muuks ta ei sobi ;)
KUI AUTO ON KATGI TOO OMA AUTO IVOMETSA SOJA GARAZI 8-) 8-) 8-) Keevitan, värvin, keeran mutreid kinni ja lahti.
janek555
Postitusi: 650
Liitunud: K Mär 29, 2006 17:57
Asukoht: Võhma
Auto:

#14

R Apr 25, 2008 9:39

Vaja on sul näiteks seda: http://www.karurauapood.ee/?p=productsMore&iProduct=1&sName=H%FCdropress

Aga saab ka ilma.
Kui sul hirmus tahtmine ise laagrit vahetada võid ju võhmasse sõita ja töökoja platsil seda teha,siin peaks kõigiks ootamatusteks vahendid olemas olema,lisaks paar laiali klassiku silda õppematerjaliks.
saabu
Postitusi: 803
Liitunud: R Juul 21, 2006 9:43
Asukoht: Tallinn-Aruküla
Auto:
Kontakt:

#15

R Apr 25, 2008 9:58

Minu meelest väga tubli kohvrike.igas mõõdus laagri jaoks flants olemas,ei ole vaja midagi aretada. Mis see alumiinium siliner endast kujutab?Kätte saab laagri lihtsalt,stopper maha mõlemalt poolt ja vana laagri võib haamri ja torni-meisliga välja lüüa(-87 olid vastavad avad).Tagasi panna on raskem,sest haamriga lüües on vaja täpset kätt,et laager otse sisse läheks.Mina kasutasin hüdro tungrauda ja metall riiulit,toimib nagu tagurpidi press.
hoplaa
Postitusi: 165
Liitunud: L Nov 13, 2004 15:49
Asukoht:
Auto:

#16

R Apr 25, 2008 16:44

Mul tõmmitsad olemas, kui pole pakkumisega hiljaks jäänud, laenan välja hea meelega.
Laagrite paigaldamisel kasuta vana Balti Elekrijaama remondimeeste nippi - lase auto teljele üks vana CO2 kustuti tühjaks, laager kuumuta nii palju üles, kui määre veel kannatab ja pole sul mingit pressi tarvis
siilivudi
Postitusi: 66
Liitunud: K Dets 12, 2007 0:13
Asukoht:
Auto: Saab 900 '87

#17

E Veebr 09, 2009 21:34

Soovitage kohta Tallinnas, kus laagrite pressimisega edukalt toime tullakse. Nõnda et viin sinna detailid, mille peale vana laager pressitud on, ning nad panevad sinna uue.
Trionic
Saabiguru
Postitusi: 7135
Liitunud: N Veebr 26, 2004 20:37
Asukoht:
Auto:

#18

T Veebr 10, 2009 9:09

Ei näe probleemi.
suur
Postitusi: 3925
Liitunud: T Mär 01, 2005 12:42
Asukoht:
Auto:

#19

T Veebr 10, 2009 10:03

Algselt postitas: Trionic
Ei näe probleemi.

Et kahetimõistmist poleks:
Mr. T tahtis öelda, et nemad kadaka teel saavad sellega edukalt hakkama :). Helista allkirjas olevale numbrile.
siilivudi
Postitusi: 66
Liitunud: K Dets 12, 2007 0:13
Asukoht:
Auto: Saab 900 '87

#20

T Veebr 10, 2009 12:04

Pilt
Vasta