ESK Fotokonkurss 2012 / Kalender 2013 - KOMMENTAARID

Pilt on tuhat sõna (ilusad ja huvitavad SAAB'i pildid)
Vasta
Lepa
Postitusi: 409
Liitunud: R Mär 05, 2004 9:01
Asukoht:
Auto:

#126

E Nov 12, 2012 22:35

Noh, fotograafia on üldiselt teema, mille kohta leiab huvi korral internetist lugemist ja õppimist lõputult. Ehk kui ikka HDR huvitab, ole vaid mees ja löö guuglisse seni, kuni piisavalt hästi lahti seletatud lehele satud. Kusjuures sama HDR eeldab ju ka töötlust - kolme pildi "kokku sulatamist" :)

Mina isiklikult pole kunagi aru saanud jäigast mina-ei-töötle seisukohast. Järeltöötlus on väga suur osa fotograafiast, kusjuures oli seda ka analoogi ajastul. Väikse posina veetsin tunde isaga Rahva Hääle fotolaboris ja see on ikka omaette teadus, kuidas asju vanasti tehti. Aga tehti ja sugugi mitte vähe.

Ise pildistan 99% RAW'sse ja käin kõik pildid rohkem või vähem üle. Ses mõttes muidugi tore, kui asi piirdub jpg'i konvertimise või väikese cropiga, aga RAW formaat annab nii palju võimalusi tulemi mõjutamiseks, et oleks ju päris tobe need võimalused kasutamata jätta parema lõpptulemuse saavutamiseks. Ma muidugi ei räägi siin kortsude silumisest vaid töötlusest laiemalt :)

Saabi kontekstis: näiteks enda küülikut pildistades jätkan päris kindlasti pilditöötlust - antenni digitaalselt eemaldamist - seniks kuni see sealt reaalselt ka kaob. No ei taibanud enne kere värvi andmist seda eemaldada ja üha rohkem häirib. Tõenäoliselt keeran ka viltuse horisondi sirgeks jms. Kas ma nüüd enam ei peaks siis pilte konkursile saatma? Kas pilt üldisemalt muutub sellest kehvemaks, et autol pole enam antenni näiliselt küljes? :)
cabric
Postitusi: 402
Liitunud: N Nov 20, 2008 17:40
Asukoht:
Auto:

#127

T Nov 13, 2012 0:03

Ise olen mõelnud, et kuna head fotograafi minust ei saa, siis ainult variandid jäävad, kas panna suuremat rõhku töötlusele ja eriti just töötluse kvaliteedile, või üldse mitte osaleda.
Eelistatult osaleksin ma muidugi saabiklubi maalikonkursil ja jätaks fotoka kui segava faktori üldse välja, mis ei näe asju nii nagu mina neid näen, aga mida pole, seda pole.
Viimase pildi algmaterjal oli ka niivõrd hall ja ilmetu, et heitsin esialgu kõrvale kui kõlbmatu. Hiljem huvi pärast võtsin siiski ette, et vaadata mida teha annab.
Lõpuni viimistledda ei jõudnudki, aeg sai ümber ja jäigi eskiisi tasemele.
Kuna korraldajad on ilmselt tüdinud hädafotograafide vastasest võitlusest, siis läbi sõela see läks.
Ni, et ülimalt süütu tundub see antennijutt, võrreldes selle jamaga mis mina kokku olen keeranud.






Lisatud failid
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14290
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#128

T Nov 13, 2012 8:42

See viimane oli tõesti üsna nähtavalt lisatud asjadega, aga ei pidanud seda häirivaks.
Kusagil pole kirjas, et ei tohi töödelda pilte. Mõislikes piirides vabalt võib. Ja sinna alla käib nii puhastamine kui ka HDR. Aga igasugu virtual tuuningut jms jama ei taha näha. Väga subjektiivselt öeldes, viisakas pilt peab olema..:)
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
NO FEAR
Säärane Mulk
Postitusi: 2276
Liitunud: T Mär 30, 2004 10:57
Asukoht: Mulkland
Auto: päris mitu...

#129

T Nov 13, 2012 11:15

No aga ma leian, et sellepärast ongi pildid enamasti väikese ringkonna poolt, sest "muidumehed" ei saagi löögile. Jah, eks siis ilu on vaataja silmades ja hääletajad hääletavad ikka parima pildi poolt.
Mulle meeldis siin ükskord selline pilt, kus 900 oli kuskil küüni kõrval nagu mäe jalamil. Kindlasti on see pilt tehtud kuskilt Eesti metsade vahel aga väike töötlus on käinud ikka. Kuigi reaalselt ei ole sellist kohta olemas, on see pildi peal.
Vat siin lähebki minu arvamus lahku enamusega ja seetõttu minu pilte enam sellest konkursist ei leia osalemast. Mina leain, et kui sul ei ole silma millegi erilise tabamisega siis võid seda teha pilditöötlusprogega? Mis kuradi fotograaf sa sellisel juhul oled? Võtame nagu näiteks muusika...hetkel mulle ka meeldib elektrooniline muusika aga tegelikult on tõeline pärl ja muusika mängimine midagi muud. Kus eraldi mängivad ikka trumm, kidrad ja klahv ja vokaal, siis selle kokku pusimine on midagi muud kui aipäädiga tümakat laksutada ja öelda, et ma olen tegelt ilgelt kõva muusik. Tänan aga mulle ei!
Andrus99
Saabiklubi liige
Postitusi: 1920
Liitunud: K Aug 16, 2006 14:18
Asukoht:
Auto: 99/C900/9-3

#130

T Nov 13, 2012 12:13

Mulle on jäänud mulje, et siin konkursil on reeglid ja siis on veel "reeglid" ehk kohtunike suva. Iseenesest ok, keegi peab ju filtreerima aga see filter töötab kuidagi kummaliselt.

Hiljuti "jooksin vastu seina" ühe fotoga, mis nagu minu arust vastaks kirjapandud reeglitele, ilma igasugu töötluseta ja puha, kuid ei läinud läbi, kuna kohtunike arvates oli pildil liiga vähe autot...

Ükskord varem oli sama keiss, kuigi siis oli tõesti vaieldav, kas auto mark ja mudel on identifitseeritav.

OK, las ta olla siis nii, ei vaidle kohtunikega, kuigi kui selliseid auto üksikdetailidest tehtud pilte ei loeta sobivaks, võiks selle ju reeglitesse kirja panna...?

Aga selliste otsuste valguses tundub kummaline, et läbi lähevad igasugu töötlused kus keeratakse horisonte, kaotatakse pildilt autosid ja esemeid, mängitakse värvidega jne (vaadake kasvõi viimase kuu ühte oranzi pilti, kas tõesti loomulik...?).

Võibolla ma ei saa täpselt aru, mida tähendab "mõõdukas töötlus ja puhastamine" - ju käib selle alla ka esemete kaotamine pildilt.

Ma kipun olema NoFear-iga sama meelt, et pilt peaks olema juba pildistatuna väga hea, siis kõlbab seda kuhugi konkursile saata. Aga see on puhtalt minu arvamus.

Kohtunikele tahaks südamele panna, et hoitagu fotode sõelumisel kindlat ja arusaadavat joont, siis saame loodetavasti ükspäev aru, missugused fotod on oodatud antud konkursile ja missugused mitte.
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster / J.Clarkson
TGB
Saabiklubi liige
Postitusi: 1776
Liitunud: K Aug 30, 2006 16:59
Asukoht:
Auto:

#131

T Nov 13, 2012 13:35

Mis töötlusesse puutub, siis seda oleks mõistlik kasutada niimoodi, et selle kasutamine silma ei riiva.
Minumeelest loeb ju ikkagi lõpptulemus!

Üks näide internetiavarustest:





Lisatud failid
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14290
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#132

T Nov 13, 2012 13:59

Mina olen lähtunud peamiselt reeglite punktist
4. "Pildistamise objektiks on SAAB-i marki kandev auto. Keskkonna valib iga pildistaja ise."

jah, seal on ka punkt 5 "Fotol peab olema terve auto või selgelt äratuntav detail autost, mis annab võimaluse identifitseerida auto marki ja mudelit." Aga ajada nüüd asja lõhki sellise teemaga nagu viimati mainitud pilt mille ma tagasi lükkasin, on ka pisut liiast minu meelest. Pildil oli jääkihi ja jäätunud tilkadega peegel, mille taustal on "Turbo" kiri, mis tõesti annab võimaluse isegi mudeli kindlaks määrata, sest see kiri on küljes vaid ühel mudelil. Tehniliselt väga kena pilt aga, aga lähtume siiski punktist, et pildil on AUTO. Ja kasutame toda nr 5 punkti juhul, kui pildistame AUTOT vähe rohkem sätitud keskonnas / nurga all / mittetäielikult jne. See punkt ei olnud reeglites ka algusest peale vaid lisandus hiljem, seega on varasemate aastate piltide hulgas selliseid, mis ilmselt praegu ei kvalifitseeru. Ja "algusest peale" mõtlen siis seda aega, kui me selle kalendriteema ja konkursiga üldse alustasime.

Jutust läbi käinud "oranž" pilt... Mina oma "lõputus tarkuses" arvasin, et sellise pildi saab teha näiteks tänavavalguse lambi all või lihtsalt linnakuma ära kasutades pika säriga. Ma ei võtaks pildi all olevaid exif-i andmeid väga tõsiselt, sest vaevalt et too pilt ka 19-l mail 2008 tehtud on..:P Arvestades lumehunnikuid. Kui see nüüd nii ei ole, siis sorry, errare humanum est...

Cabricu toodud näite puhul sain ma pilti vaadates aru küll, et too oks seal nurgas lisatud on, minu arvates ei häiri. Muus osas ei saanud ma midagi aru, et sealt midagi eemaldatud on vms. Noh, olen siis saamatu...

Mis puudutab nüüd seda, et kui pilt pole kohe perfektne siis pole mõtet saatagi... No palju neid sündinud fotogeeniuseid on? Kusagilt ikkagi alustatakse ja kui õpitakse vigadest ja sellest asi paremaks läheb, siis on ju väga hea. Mina suudan siin konkursil kindlasti ühe inimese välja tuua, kes on suht palju pilte saatnud ja need on aja jooksul palju paremaks läinud. Ja seda just tänau võimalusele kommenteerida ja juhendada.

Ja ausõna, mul ei ole midagi selle vastu, kui keegi kirjutab mingi värskenduse või täpsustuse reeglite jaoks. Või pakub end appi "kohtunikuks"...
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
Andrus99
Saabiklubi liige
Postitusi: 1920
Liitunud: K Aug 16, 2006 14:18
Asukoht:
Auto: 99/C900/9-3

#133

T Nov 13, 2012 15:58

Cyber, no offence, nagu ma ennist ütlesin, tunnistan kohtunike otsust.

Tõin selle näite siin ära seepärast, et selline reeglite (just p 5) tõlgendamine ei olnud minu jaoks arusaadav. Ma ei ole kindel, kas eeltoodud selgitus muutis selle ühesemalt mõistetavaks...

Aga mis siin mina, kõige rohkem oli pettunud oli muidugi foto autor, 12 aastane tüdrukutirts, kes selle täiesti omal initsiatiivil kadreeris ja pildistas.

Ja vaadake pilti ka, minu arust päris kena, mis siis et konkursile ei pääsenud.



Lisatud failid
A turbo: exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens and you go faster / J.Clarkson
denczik
Saabiklubi liige
Postitusi: 468
Liitunud: R Mai 18, 2012 2:19
Asukoht:
Auto: AERO9000

#134

T Nov 13, 2012 16:09

mina hääletaks andruse pildi poolt :) ma arvan, et võiks reeglid paindlikumaks muuta.
Everything will be alright t o m o r r o w . . .
Lepa
Postitusi: 409
Liitunud: R Mär 05, 2004 9:01
Asukoht:
Auto:

#135

T Nov 13, 2012 16:52

Kusjuures sellise oranzi efekti saab täiesti vabalt tekitada ka objektiivi ette keeratava filtriga või vale/teise WB seadistusega. Pole ju töötlus?

Või kui ongi tehtud järeltöötlusega, mis vahet seal siis on, kui sama tulemuse saab ka reaalselt mingit filtrit kasutades? Sama kehtib ka mustvalgeks keeramise kohta - ka töötlus ju? Tehke siis filmile või ostke Leica M-Monochrom, mis ainult mustvalget teebki. Päeva lõpus on määrav ju ikkagi pilt ise - kui on silmale meeldiv või huvitav, üldsusele meeldib ning punkte kogub, peaks asi sellega mutt olema :)
9-5LPT
Postitusi: 1234
Liitunud: P Apr 29, 2012 14:45
Asukoht: Tartu
Auto: 9-5NG Aero, 2.0 TTid XWD

#136

T Nov 13, 2012 17:01

Ise olen mõelnud, et kuna head fotograafi minust ei saa, siis ainult variandid jäävad, kas panna suuremat rõhku töötlusele ja eriti just töötluse kvaliteedile, või üldse mitte osaleda.
Eelistatult osaleksin ma muidugi saabiklubi maalikonkursil ja jätaks fotoka kui segava faktori üldse välja, mis ei näe asju nii nagu mina neid näen, aga mida pole, seda pole.
Viimase pildi algmaterjal oli ka niivõrd hall ja ilmetu, et heitsin esialgu kõrvale kui kõlbmatu. Hiljem huvi pärast võtsin siiski ette, et vaadata mida teha annab.
Lõpuni viimistledda ei jõudnudki, aeg sai ümber ja jäigi eskiisi tasemele.
Kuna korraldajad on ilmselt tüdinud hädafotograafide vastasest võitlusest, siis läbi sõela see läks.
Ni, et ülimalt süütu tundub see antennijutt, võrreldes selle jamaga mis mina kokku olen keeranud.








Põhimõtteliselt, et leia pildilt 10 erinevust :D Aga töötluse koha pealt, kui on maitsekas, siis miks mitte..
Kogenud Aeronaut. :drive:
Gals
Postitusi: 432
Liitunud: E Aug 23, 2010 14:04
Asukoht:
Auto:

#137

T Nov 13, 2012 17:29

Digifoto töötlus on nagu meikimine modellinduses.

Kõik maailmaparimad fotod maailmaparimatelt fotograafitelt maailmakuulsatel fotokonkursidel on igaljuhul mingisuguse timmimise alt läbi käinud. Ja just see, kui inimsilm ja inimmõistus seal erinevaid näitajaid oma maitse ja originaalsuse spektri läbi paika reguleerib, teebki fotost täiusliku lõpptulemuse.

Pigem just see, kui sa jätad kõik automaatika hooleks - on ebanaturaalne.

Olgu kaameraks kasvõi 3500€ maksev 5D Mark III ja seal otsas veel 3000€ toru, aga kui pilditehnika on vale ja töötlus 0, siis tõenäoliselt on tulemuspilt täiesti mõttetu ja igav.

Aga jah, see on juba offtopic, lihtsalt tahtsin kõigile julgustuseks öelda, et digifoto vajab üldjuhul igaljuhul väikest timmimist :)
Kasutaja avatar
ivomets
Vanasaabikala
Postitusi: 7617
Liitunud: N Apr 22, 2004 18:39
Asukoht: Suvepealinn
Auto: Saab 96 , Saaburu, Subaru

#138

T Nov 13, 2012 17:50

vanasti oli tegija see, kes oskas näha ja suutis jäädvustada hetke, tänapäeval see kes rohkem arvutit tunneb.
KUI AUTO ON KATGI TOO OMA AUTO IVOMETSA SOJA GARAZI 8-) 8-) 8-) Keevitan, värvin, keeran mutreid kinni ja lahti.
Gals
Postitusi: 432
Liitunud: E Aug 23, 2010 14:04
Asukoht:
Auto:

#139

T Nov 13, 2012 17:55

Nii on. Ja kui need kaks liita, siis tänapäeval ongi proff see, kes oskab näha, tabada ja valmis viimistleda.
Lepa
Postitusi: 409
Liitunud: R Mär 05, 2004 9:01
Asukoht:
Auto:

#140

T Nov 13, 2012 19:02

vanasti oli tegija see, kes oskas näha ja suutis jäädvustada hetke, tänapäeval see kes rohkem arvutit tunneb.


Need vanad tegijad töötlesid ju täpselt samamoodi, selle vahega, et tänapäeval töödeldakse digitaalselt :wise:
crowman
Postitusi: 297
Liitunud: T Aug 09, 2011 17:34
Asukoht: Tartu
Auto: SAAB 9-3SC ; SAAB 96

#141

T Nov 13, 2012 19:22

Aga mis siis saab... Kas kuulutame välja TUUNITUD FOTOKONKURSS 2013. Või leiame ikka mingisuguse asjalikuma lahenduse. Ka mina pole rahul hindamise ja sellega , et digitöötlus lubatud.Eks ka peamine põhjus selles, et ise ei oska töödelda pilte. Aga vaidluses peitub tõde, seega pakkuge siis välja mõistlikke lahendusi ja saame ehk koos modedega reeglid kõigile sobivateks teha. Kuid ega see lihtne ole....nii palju kui inimesi on ka erinevaid arvamusi.

NB.Pole olemas ühtegi ajakirja või kalendrit kus poleks fotod tuunitud. :wall:
teager
Postitusi: 5749
Liitunud: R Veebr 18, 2005 22:52
Asukoht:
Auto:

#142

T Nov 13, 2012 19:33

Järgmiseks aastaks oleks kindlasti vaja konkursi vedajat ning miks ka mitte uute reeglitega. Kes tahab asja kätte võtta?

terv, teager
cabric
Postitusi: 402
Liitunud: N Nov 20, 2008 17:40
Asukoht:
Auto:

#143

T Nov 13, 2012 19:54

Ei pea konstruktiivseks suhtumist, kus esmalt lihtinimese tembeldame fotograafiks ja seejärel kukume sajatama, mis kuradi fotograaf sa selline oled kui ei näe, kuule ega taba midagi.
Muidu nagu on ebamugav, aga kui ära sildistada, siis justkui tohib.
Mina ei tea siin ühtegi fotograafi.
Võib arvata, et olukorras, kus hommikul pimedas minnakse ja õhtul pimedas tullakse ,ei tekki just palju effektseid valgusega joonistamise momente.
Õhtul arvuti taga võib aga kehvast pildist ka mingi keskpärase mulje luua.
Vähem üleolevat suhtumist osavõtjatesse, kes hoolimata oskustest, või oskuste puudumisest üritavad siiski midagi ära teha.
Amatööride konkurss peaks olema rohkem FUN kui mingite vanade dogmade küüsis vaevlev surmtõsine ettevõtmine.
TGB
Saabiklubi liige
Postitusi: 1776
Liitunud: K Aug 30, 2006 16:59
Asukoht:
Auto:

#144

T Nov 13, 2012 20:26

Ma leian, et selle asja nimi ja mõte võiks olla siiski kalendrifoto konkurss.
Hääletajad otsustavad, millist pilti nad kalendris, oma kodu / töökoha seinal näha tahavad.
Võidab see foto, mis enamusele rohkem meeldib ja asi mutt. Olgu ta siis töödeldud, või olgu sellel kujutatud mis iganes, mis Saabi ja Saabiklubiga seotud. (kvaliteet peab olema muidugi trükikõlbulik)
Kui mingi asi inimestele meeldib, siis antagu minna!
Prooviks ehk järgmisel aastal nii ja vaataks, mis sellest välja tuleb?

Ps. Mingit üleolevat suhtumist osavõtjatesse ma küll ei ole seni välja lugenud mitte kusagilt.
ARZT
Postitusi: 520
Liitunud: K Mai 07, 2008 0:11
Asukoht: Ikla
Auto: 9000 Aero, III Gen Camaro350, Chevy AstroVan, Chevy TransSport, Volvo242

#145

T Nov 13, 2012 21:56

Kes neid pilte välja praagib, kas üks inimene või nö komisjon?
crowman
Postitusi: 297
Liitunud: T Aug 09, 2011 17:34
Asukoht: Tartu
Auto: SAAB 9-3SC ; SAAB 96

#146

T Nov 13, 2012 22:04

Minu arvamus on..
Pildil peaks olema äratuntavalt SAAB, kas siis taustaks või põhielemendina.
Pilt peab olema loomulik...pilditöötluse käigus ei tohiks olla ebaloomulikku tausta, varju, taevast jne.

Ülejäänu juba hääletajate otsus.
ARZT
Postitusi: 520
Liitunud: K Mai 07, 2008 0:11
Asukoht: Ikla
Auto: 9000 Aero, III Gen Camaro350, Chevy AstroVan, Chevy TransSport, Volvo242

#147

T Nov 13, 2012 22:10

Mina jällegi arvan, et töödeldagu palju tahes- fotograafia on ka üks kunstiliik ja alati leidub neid, kellele üks või teine asi ei meeldi. Võidab ju ikkagi see, mis inimestele enim meeldib. Loomulikult peaks pilt olema teemakohane....
TGB
Saabiklubi liige
Postitusi: 1776
Liitunud: K Aug 30, 2006 16:59
Asukoht:
Auto:

#148

T Nov 13, 2012 22:18

Mina jällegi arvan, et töödeldagu palju tahes- fotograafia on ka üks kunstiliik ja alati leidub neid, kellele üks või teine asi ei meeldi. Võidab ju ikkagi see, mis inimestele enim meeldib. Loomulikult peaks pilt olema teemakohane....


Just nii ma mõtlen.
Kui tulemus hääletajatele ei meeldi, siis saab see ka vastava keskmise hinde.
Lepa
Postitusi: 409
Liitunud: R Mär 05, 2004 9:01
Asukoht:
Auto:

#149

T Nov 13, 2012 22:20

Ma leian, et selle asja nimi ja mõte võiks olla siiski kalendrifoto konkurss.
Hääletajad otsustavad, millist pilti nad kalendris, oma kodu / töökoha seinal näha tahavad.
Võidab see foto, mis enamusele rohkem meeldib ja asi mutt. Olgu ta siis töödeldud, või olgu sellel kujutatud mis iganes, mis Saabi ja Saabiklubiga seotud. (kvaliteet peab olema muidugi trükikõlbulik)
Kui mingi asi inimestele meeldib, siis antagu minna!



Minumeelest TGB võttis asja väga kenasti kokku :thumb:

Mis puudutab amatöör vs proff osa antud kontekstis, siis olles 12 aastat pressifoto alal töötanud, tänaseks ka fotostuudio omanik ja fotograaf, kvalifitseerun vast profifotograafiks küll. Põhirõhk on mul küll moe-ja tootefotodel, aga sellegi poolest olen täiesti päri edaspidiselt mitte osalema, kui arvate, et asi peaks jääma amatööride pärusmaaks - seda ilma igasugu iroonia või pahameeleta :)
krss
Postitusi: 286
Liitunud: N Veebr 26, 2004 16:11
Asukoht:
Auto:

#150

T Nov 13, 2012 23:37

Ükskõik kui harva foorumisse kiigata, käib jälle vaidlus "Toompea ja all-linna" vahel, et kelle õigus on ülimuslikum... mis point on üldse kogu sellel reeglistikul jms? Et saaks pärast vaielda, et ma (ta) ju tõesti üritas ja siis kohtunik lappab aga reeglistikus, et need olid need punktid, mille abil õnnestus talle ära panna. Mul oli näiteks aastaid arvutis taustapildiks Vallika tehtud ahvenapilt Saabi kapotil, üks kõigi aegade parimaid pilte minu arvates, aga reeglite järgi ei kvalifitseerunud...

Ainus reegel võiks olla see, et pildi kvaliteet peab võimaldama trükkimist. KÕIK muu võiks jääda juba pildistaja otsustada. Olgu see pilt siis otsast lõpuni arvutis tehtud, ületöödeldud, töötlemise abil kuuest pildist kokku liidetud või üldse käsitsi maalitud ja seejärel arvutisse skänneeritud. Ja kui kõik Saabiga seotud pildid on ühel kuul nii kehvad, et FOORUMI KASUTAJAD soovivad näha kalendris ühel kuul hoopis pilti näiteks Toyotast, siis so what? Need inimesed ju soovivadki, kes hiljem kalendrit hakkavad tellima. Juba aastaid käib paljudes asjades (fototeemast müügikuulutusteni) mingi reeglite kallal nokkimine ja raskelt tõsise asja ajamine. Kas see kroonukord, eksimuste ninapealeviskamine ja mingi pidev tõestamine ongi see, mis Saabihuvilisi ühendab? Võibolla tõesti... aga minu jaoks on Saab lihtsalt kõige funim auto, mis mul kunagi on olnud ja ei paku pinget mingites taskufüürerite elutähtsates projektides osalemine, meeldib lihtsalt ringi pläristada oma lõbuks süübimata sellesse, kas see on õige või vale või kooskõlas mingite reeglitega. Tänaval võib, aga foorumis tohib öelda ja mõelda ja pildistada vaid nii, nagu on poliitiliselt korrektne.

Lihtsalt soovituseks, et usaldage siinseid inimesi rohkem. Palju olulisem sellest, et pilt vastaks mingitele pealesurutud reeglitele, on see, et pilt meeldiks inimestele. Ja seda saab teada väga lihtsalt - hääletustulemuste järgi! Ja oleme nüüd ausad: hea ja emotsionaalne pilt hääletamise hetkel ei pruugi olla see, mida oleks tore vaadata kuu aega järjest toas seina peal ja seda tuleks vist rõhutada ka hääletamisel, et siin ei valita mitte lihtsalt "kõige ilusamat pilti", vaid ikka kalendripilti. Praegu on selle tohutu ülereglementeerimisega tapetud paljude entusiasm (mitte ainult fotokonkursil), äkki neist kellegi väljamõeldud kunstlikest piirangutest loobumisega tuleb see jälle tagasi ja on ka pildid rohkem kasutajate kui "juhtide" nägu?
Vasta