Tonnise orignaalhelisüsteemi küsimus

Suhtleme (heli + pilt) + auto teemadel...
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#1

L Apr 07, 2007 22:15

Et siis küsimus: kas tonnise originaalhelisüsteem peidab kusagil mingeid filtreid vms kraami, mis võiksid piirata näiteks madalaid sagedusi.

Hetkel on mul autos kõigis neljas nurgas originaalkõlarid ja tweeterid. Makk ise on miski Sony toode. Tundub, et originaalkõlarijuhtmetele on lihtsalt ISO pistikud otsa aretatud ja sinna otsa siis makk. Helipidist puudub aga igasugune madalam sagedus. Maki viga see ei ole, proovisin klassikusse pista selle ja seal tümistas piisavalt. Ei ole vist ka kõlarite viga, proovisin esimeste originaalide asemele klassikust pärit kaheribalisi, ei mingit vahet - ikka selline mage krapiheli..:( Tagumisi ei viitsinud hetkel veel katkuma hakata. Sealt paistsid küll mingid trükiplaadi moodi asjandused nende 6x9-te küljes, aga kahtlustan, et need on ilmselt tweeterite tarbeks seal. Mingi signaal jõuab kõigi kõlariteni, papid ikka liiguvad..:)

Et kuskohast siis viga otsima hakata?
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
qdwin
Jaan Tatikas
Postitusi: 2335
Liitunud: T Sept 28, 2004 19:42
Asukoht: Tallinn ja Elva
Auto: 9-5 Aero
Kui naine või Hemi on lahked siis Klassik ja tonnine või veel mõni Aero

#2

L Apr 07, 2007 22:31

Kas saabi võim on veel vahel? Asub parempoolse esiistme all.
IFF
Saabiklubi liige
Postitusi: 2237
Liitunud: K Mai 11, 2005 21:40
Asukoht:
Auto:

#3

L Apr 07, 2007 22:32

Algselt postitas: qdwin
Kas saabi võim on veel vahel? Asub parempoolse esiistme all.


Ei ole tal seal võimu.
Iga ratas veab and then some!
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#4

L Apr 07, 2007 22:33

KST... eks ma homme piilun..:P Seepärast küsingi ju siin, et ma ise ei tea selle süsteemi ülesehitusest...

OK.. Iff vist juba jõudis ronida sinna...:P
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
qdwin
Jaan Tatikas
Postitusi: 2335
Liitunud: T Sept 28, 2004 19:42
Asukoht: Tallinn ja Elva
Auto: 9-5 Aero
Kui naine või Hemi on lahked siis Klassik ja tonnine või veel mõni Aero

#5

L Apr 07, 2007 22:37

Mingid pioneeri valjukad, mis mu eelmises Saabis mängisid korralikult, ei saanud NG-s suurt millegiga hakkama. Seal ei olnud ka võimu vahel.
Trionic
Saabiguru
Postitusi: 7135
Liitunud: N Veebr 26, 2004 20:37
Asukoht:
Auto:

#6

L Apr 07, 2007 22:52

Äkki sa Cüber pole "loudness" lülitust üles leidnud?
Crosse ei kasutata tonnisel(kui mitte neid konde-takisti piirajaid filtriteks nimetada)
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#7

L Apr 07, 2007 22:54

Algselt postitas: Trionic
Äkki sa Cüber pole "loudness" lülitust üles leidnud?
Olen..:) Otsisin netis manuali omale, tarisin läpaka autosse ja ajasin näpuga järge..:)
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
ill
Saabiklubi liige
Postitusi: 1961
Liitunud: T Veebr 27, 2007 13:25
Asukoht:
Auto:

#8

L Apr 07, 2007 22:56

Kõlarite polaarsust oled proovinud vahetada? Kui kõlarid vastandfaasis mängivad, siis kaob ka madal ots ära.
qdwin
Jaan Tatikas
Postitusi: 2335
Liitunud: T Sept 28, 2004 19:42
Asukoht: Tallinn ja Elva
Auto: 9-5 Aero
Kui naine või Hemi on lahked siis Klassik ja tonnine või veel mõni Aero

#9

L Apr 07, 2007 23:01

Mul üks saabi originaal võim olemas. :beer:
Vist Sebastiani käes hoiul.

OT: Kas keegi seletaks mulle ära mida loudness tegelikult teeb? Kas tõesti nii et lihtsalt väänatakse tümakas põhja? Või kompenseeritakse sisteemi puudujääke?
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#10

L Apr 07, 2007 23:05

Algselt postitas: ill
Kõlarite polaarsust oled proovinud vahetada?

Ei seda pole teinud. Tester andis ka parajal hetkel otsad, et midagi mõõta..:DPeab patareisid vahetama enne...

Täpsustuse mõttes, loudness funktsiooni pole sel käkil üldse..:) nimeks Sony CDX-F5550
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
ill
Saabiklubi liige
Postitusi: 1961
Liitunud: T Veebr 27, 2007 13:25
Asukoht:
Auto:

#11

L Apr 07, 2007 23:21

Algselt postitas: Cyber
Algselt postitas: ill
Kõlarite polaarsust oled proovinud vahetada?

Ei seda pole teinud. Tester andis ka parajal hetkel otsad, et midagi mõõta..:DPeab patareisid vahetama enne...

Täpsustuse mõttes, loudness funktsiooni pole sel käkil üldse..:) nimeks Sony CDX-F5550


mis testrit...lihtsalt vahetad ühel kõlarid otsad ära (+ ja -, kui seal on miskit kirjas) ja kui tuleb bassi juurde, siis oli viga selles.
zill
Postitusi: 432
Liitunud: R Sept 17, 2004 7:15
Asukoht:
Auto:

#12

L Apr 07, 2007 23:22

Hmm, päris tuttav makk. Ise ostsin vanale tonnisele taolise. Mina ka ei saanud basse kätte nagu oleks oodanud sellelt makilt. Müüsin hirm odavalt (1500 kaks aastat tagasi), läks nagu soe sai.:freak:
Panin saabi originaal maki (Grundig Visby) ja soetasin omale ka originaal kõlarid taha ning mürtsu ja matsu (nagu neeger peksaks kurikagaga selga) on küll. Mina olen rahul.
Muidu makk on hea, menüü ja muud asjad lihtsad kuid mulle ei meeldinud pisiksesd mälu nupud. Ei saanud sõidu peal eriti õigele jaamale pihta (kui pult kadunud kuhugi istme vahele, pult muidu oli igati mugav vidin selle asjandusega kaasas)ning see oligi ajend originaal makile koht vabaks teha.:headbang:
Saku PEOREKKA hooldaja:)
ill
Saabiklubi liige
Postitusi: 1961
Liitunud: T Veebr 27, 2007 13:25
Asukoht:
Auto:

#13

E Apr 09, 2007 14:50

Nii, sai üks peoneeger sinna sisse visatud hetkeks, tümpsus mis kole. Sonyle väga sügavale menüüsse ei ronind, aa äkiste ta arvab, et tal subwoofer küljes ja ei lasegi madalaid kõllidesse... või on ta lihtsalt saast.
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#14

E Apr 09, 2007 16:41

Tjah .. samas, ma ei saa siis aru, miks see Sony siis klassikus väga hästi mängis, kõikvõimalikke sagedusi oli jalaga segada. Täpselt samasugune vaikimisi seade nagu peale esmast voolu taha lülitamist makil on..:(
Need originaalkõllid pole ju ka mingi imetakistusega, täitsa tavaline 4 oomi... Aga noh.. igatahes tuleb süveneda nüüd pisut kas makivahetusse või testiks KÕIK kõlarid ümber tõsta.
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
Trionic
Saabiguru
Postitusi: 7135
Liitunud: N Veebr 26, 2004 20:37
Asukoht:
Auto:

#15

R Apr 13, 2007 8:00

Tonnise orig.vajukad on tõsiselt jubeda häälega,aga arvan,et sony on algsettingus,tämbrid 0dB. ja äkki tõesti mõne valjuka traadid vastupidi võrreldes teistega(kuigi üpris raske segi ajada.
jack
Postitusi: 264
Liitunud: P Aug 28, 2005 9:34
Asukoht:
Auto:

#16

R Apr 13, 2007 17:48

Mul sama jama tonnisega.
Esimesed originaalid, tagumised tegid ostes poes päris kobedat heli.
Makiks miski JVC KD-S707R, kunagi uuemas Opel Astras käras mul sarnane nii mis kole.

Paigalduse ajal kontrollisin kaablite polaarsust (elementaarne ju), samuti on makil kõikvõimalikud loudnessid ja bassid peale keeratud. Mida pole on madalad helid.
Kui auto mootor ei tööta võib vaikselt kuulates heli suht ok olla, aga kui veidi valjemaks vaja keerata, muutub muusika vaid müraks, madal ots ei tule kuidagi helivaljusega kaasa.

Tekkis idee katsetada mõne muu makiga (pistik standardne), et kas viga makis või tuleb hakata kõlle vahetama. Ajanappusel jäänud katsetamata.
Nüüd mõnes mõttes hea kuulda, et ka teistes sama mure.
Ei. Ma ei kihuta. Ma lihtsalt lendan madalalt.
cilpkonn
Postitusi: 1091
Liitunud: K Apr 06, 2005 12:32
Asukoht:
Auto:

#17

L Apr 14, 2007 17:12

Tibake OT: Meie pere 9000ndes istuvad tagaaukudes miskid Nokia toodet kaheribalised (Originaalid? :freak: ) Esimesi pole näppinud, häält tegid nad igatahes koos originaalraadio ja CD'ga päris korralikult ja toda va madalat saundi tuli ka suht muhedalt (minu kõrva jaoks, supipaja vastu muidugi nad ei saa). Samas, raadio hääl oli tunduvalt tuhmim ka siis kui kõrged nt põhjas, CD mängis aga kõik suhteliselt kenasti välja.
Teemasse: Kunagised kõlariteühendamised teistes autodes tulevad meelde, kui juhtmed saivad valesti paigutet, basse polnd ollagi mitte.. Äkki on ikkagist sealkandis väike kala peidus? Cyber, väike õlunaad kaasa ja juhtmeid taga ajama :)
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#18

P Apr 15, 2007 10:31

Ei, see makk ise ei anna välja. Peoneegri eksemplaridega mängib palju paremini, kui see Sony.
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
Trionic
Saabiguru
Postitusi: 7135
Liitunud: N Veebr 26, 2004 20:37
Asukoht:
Auto:

#19

K Apr 18, 2007 7:02

Autodel täiesti erinev akustika.Sama kompl.mille su hõbedasest kunagi maha korjasin ja VT`sse panin,ei teinud viimases mulle sobivat häält.
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#20

K Apr 18, 2007 8:28

Seda kindlasti, aga testisimegi tonnises erinevate makkidega. Ühega (kahe pioneeriga tegelikult) oli suht-koht OK, teisega (Sony) mitte. Hetkel kuulan raadiot autos, see ei ole nii hull, kui kuulata miskit plaati, kus peaks mõnus kahe basstrummiga tekitatud müdin olema..:)

A las ta olla hetkel, asi tekitas algul lihtsalt huvi nagu uue asja puhul ikka. Hetke majanduslik seis ei võimalda ka investeerida mingisse tugevamasse helisüsteemi. Enne sellele mõtlemist peaks nagunii mõningad muud asjad korda tegema, mis ilmselt kah omajagu raha nõuavad.
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
tonisk
Postitusi: 78
Liitunud: N Juul 13, 2006 11:21
Asukoht:
Auto:

#21

K Apr 18, 2007 10:42

Sellel Sonyl paistab manuali järgi madalate korrektsioon olema 60Hz peal mis on väikeste elementide (alla 6.5'') jaoks üldjuhul liiga madal sagedus, enamus raadiotel on see sagedus 100Hz. See mida enamus inimesi matsuks nimetab jääb vahemikku 80-200Hz. Sellel teemal võiks muidugi pikalt arutada-vaielda kui kellelgi huvi on. Samas võin pakkuda stendis kuulata kõikvõimalikke Harmani elemente-toodangut (s.o. siis Infinity, JBL) ja see ei ole müügikuulutus kuna minu palk ei sõltu sellest mida ja kui palju ma müün, lihtsalt teema on südamelähedane ja kaaspõdejaid (SAABihaigeid) tahaks ikka aidata.
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#22

K Apr 18, 2007 11:11

Sellel Sonyl on mingi low pass filter olemas jah, seda saab sättida OFF ja siis veel paari sageduse peale. Nagu ma aru sain, siis seda selleks, et kui sa rear out RCA-de taha ühendad supaka, siis saad piirata pisut asju. Mul on see Off asendis. Lisaks on tal mingied täiesti jubedaid EQ eelvalikuid ja siis veel mingid Xplod vidinad, mis asja veelgi rohkem pekki keeravad..:)

Kui sa nüüd veel mingit eraldi korrektsooni mõtlesid, siis sellest ma hetkel ei tea.

Originaalvaljukad on ees 10cm ja taga 6x9", pluss kõigi kõrval veel tweeter ka. 6x9 võiks siiski olla võimeline ka parasjagu madalalt mängima.
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
tonisk
Postitusi: 78
Liitunud: N Juul 13, 2006 11:21
Asukoht:
Auto:

#23

K Apr 18, 2007 11:30

Tagumised kõlarid autodes on saatanast, rikuvad kõik ära ainult. Kuna tonnistel on ees jah ainult 4'', siis peavad tagumised osa esimeste tööd ka ära tegema, aga head nahka sellest ei tule. Ideaalis võiks tonnisele teha ette kolmeribalise kompode süsteemi ja siis võiks kõik muu pasa autost välja visata. Kui uksepaneele ei viitsi (ei taha) ümber ehitada, siis tuleks armatuuri elemendid väga hoolikalt valida. Madala otsa lõikamisega (mida 4'' nagunii ei mängi) ja lisa suppari lõikesageduse ja filtri järkudega mängimisel on võimalik saavutada enam-vähem kooslus mis tõenäoliselt rahuldaks enamus tarbijate vajaduse, aga kindlasti ei sobiks selline kooslus melomaanile. Siis tuleb mängu juba helipilt, mida enamus ajab segi heli tonaalsusega mis on täiesti teine asi.
Cyber
Täiesti Mõttetu Mölaööbik
Postitusi: 14286
Liitunud: K Mär 03, 2004 9:25
Asukoht: Tallinn
Auto: 9000 '96, V70 '03
Kontakt:

#24

L Apr 21, 2007 22:15

Sa saadana silmamuna... üles leidsin. Settingutele ligipääs on erinev, sõltuvalt kas makk on parasjagu sisse lülitatud või mitte... Näppisin settinguid sel hetkel kui makk oli välja lülitatud ja täiesti ootamatult ilmus manüüsse punkt, mis sättis tagumise väljundi kas supakasse või kõlaritesse! (vaikimisi supakasse...:( ). Praegu kannatab juba kuulamist, elu polegi nii hull..:) Tekkisid mingid madalamad sagedused! need 6x9 papid seal taga ikka miskit teevad.

Ja noh, kui nüüd uuesti manuali lugesin, siis oskasin selle koha isegi üles leida..:red: Enne lugesin ja lugesin, aga seostasin seda asja hoopis muu teemaga.
[Kaarel]: Ka pealtnäha süütu vikatiga memm kuskil tee ääres võib olla Aero omanik...
Pilt
Pajuvillem
Postitusi: 23
Liitunud: L Jaan 13, 2007 22:57
Asukoht:
Auto:

#25

L Apr 21, 2007 22:27

Tubli!:thumb: Manuaali lugedes ja makki näppides jõuab tavaliselt kaugele ega ju muidu ei öelda, et lugege manuaal korralikult enne läbi ja siis asuga asja kallale. Head muusika kuulamist!
Vasta